Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline dokončila ďalšiu fázu obnovy urologického oddelenia. Po nedávnej rekonštrukcii oboch operačných sál sa podarilo vybudovať tiež novú Jednotku intenzívnej starostlivosti. Výsledkom stavebných úprav sú modernejšie priestory, ktoré skvalitnia poskytovanú zdravotnú starostlivosť a zefektívnia prácu zdravotníkov. 

 

2408 fnsp zana urologii otvorili novu jednotku intenzivnej starostlivosti jpg

 

Novú Jednotku intenzívnej starostlivosti otvorila nemocnica na prvom poschodí urologického pavilónu. Ako priblížil riaditeľ žilinskej nemocnice Eduard Dorčík, investíciu realizovali z vlastných zdrojov. „Za posledné obdobie, odkedy sme z urologického pavilónu presťahovali pandemickú časť, sme tu priniesli viacero významných zmien. K dvom moderným operačným sálam aktuálne pribudla už aj nová Jednotka intenzívnej starostlivosti. Vytvorili sme ucelenú, funkčne prepojenú operačnú a intenzívnu časť oddelenia, ktorá skvalitní podmienky a prostredie pre pacientov, no zároveň pre náš stredný zdravotnícky personál," uviedol E. Dorčík s tým, že pôvodné priestory, v ktorých sa ešte pred niekoľkými mesiacmi starali o pacientov s ochorením COVID-19 v kritickom stave, museli od základov prerobiť. Zbúrali priečky, vymenili okná, starú elektroinštaláciu i vodoinštaláciu. 

 

2409 fnsp zamodernizacia skvalitnila starostlivost o pacientov a podmienky pre personal jpg

 

Ako informoval primár urológie FNsP Žilina Roman Mráz, vďaka celkovej rekonštrukcii a zmeny dispozície vznikla na oddelení jednotná plocha s vlastným zázemím. „Súčasťou JIS sú dve bezbariérové sociálne zariadenia, celý priestor je vybavený samostatnou klimatizačnou jednotkou a nad lôžkami sa nachádzajú rampy s rozvodmi kyslíka a medicinálnych plynov," priblížil R. Mráz, podľa ktorého je benefitom novej Jednotky intenzívnej starostlivosti predovšetkým samostatná prebúdzacia miestnosť a zóna centrálneho monitoringu. „Po náročných operačných výkonoch je nevyhnutné intenzívnejšie sledovať pacientov. Všetky dôležité životné funkcie momentálne zaznamenávajú prístroje napojené na ústrednú monitorovaciu jednotku, vďaka čomu máme dôkladný a neustály prehľad nad stavom pacienta," zdôraznil primár žilinskej urológie.

 

2410 fnsp zasucastou jis su aj nove socialne zariadenia jpg

 

Oddelenie urológie FNsP Žilina sa vlani vrátilo späť do svojich pôvodných priestorov v urologickom pavilóne, ktorý slúžil počas prvých dvoch vĺn pandémie na hospitalizáciu pacientov s ochorením COVID-19. Urologickú lôžkovú časť nemocnica po presťahovaní zároveň vybavila polohovateľnými posteľami s novými antidekubitnými matracmi, novými liekovými skrinkami a príručným nábytkom na zdravotnícky materiál, ktoré zakúpila prostredníctvom Nadačného fondu Mobis v Nadácii Pontis. Na rekonštrukcii JIS sa sponzorsky spolupodieľala žilinská spoločnosť PROMA s.r.o. Po dokončení modernizácie poskytuje oddelenie operačnú, lôžkovú i ambulantnú starostlivosť pre urologických pacientov v kvalitnejších a bezpečnejších podmienkach.