Žiaci Základnej školy Lichardova 24 Žilina dnes v spolupráci s lesníkmi a lesnými pedagógmi LESOV Slovenskej republiky vysadili v areáli Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline stovku drevín. Aktivita bola súčasťou obnovy zelene na území žilinskej nemocnice s cieľom začať ďalšiu fázu rozšírenia počtu stromov a iných okrasných či úžitkových rastlín

 

2404 fnsp zaprvy strom zasadil riaditel nemocnice a riaditelov lesov sr jpg

 

LESY Slovenskej republiky venovali FNsP Žilina 101 sadeníc Ligustrum vulgare (vtáčí zob obyčajný), ktorý sa používa do voľne rastúcich živých plotov. Ako uviedol riaditeľ žilinskej nemocnice Eduard Dorčík, drevina obkolesí hlavný kruhový objazd, čím zabráni prechodu pacientov a ochráni prítomnú zeleň. „Sme veľmi radi, že nám s výsadbou prišli pomôcť školáci z 3. a 7. ročníka Základnej školy Lichardova. Každý z nich zasadil niekoľko drevín a prispel k skrášleniu i zefektívneniu prostredia našej nemocnice. Verím, že aj vďaka tejto aktivite bude pre nich prípadná návšteva nemocnice o niečo menej stresujúca, keď neskôr uvidia, ako živý plot vyrástol a že priamo v ňom sa nachádza drevina, ktorú zasadili práve oni," informoval E. Dorčík. Ako doplnil poverený generálny riaditeľ LESOV SR Matej Vigoda, stromy majú v našom živote nezastupiteľné miesto. „Dreviny a kry v mestskom prostredí, rovnako ako v našich lesoch, pôsobia nielen esteticky, ale majú nesporne liečivé a relaxačné účinky. O to viac vítame možnosť prispieť týmto spôsobom k celkovej pohode pacientov žilinskej fakultnej nemocnice," priblížil M. Vigoda.

 

2403 fnsp zadeti podporili aj malych pacientov na pediatrii jpg

 

Žiakom základnej školy sa počas doobedia venovali pracovníci LESOV SR. V rámci lesnej pedagogiky pre nich pripravili päť interaktívnych stanovíšť – poznávanie zvierat a stromov hravou formou, skúšky zručnosti, skladanie puzzle so zvieratkami, stavanie vtáčích búdok, rôzne súťaže. Deti tiež vyrábali unikátne drevené medailóny, ktoré následne odovzdali pacientom hospitalizovaným na oddelení pediatrie FNsP Žilina.

 

2405 fnsp zaskolaci vysadili v zilinskej nemocnici stovku drevin jpg

 

Rozširovanie drevín v areáli žilinskej nemocnice má podľa jej riaditeľa veľký význam. „Vážime si, že sme vďaka LESOM SR získali tento jedinečný dar, pretože zeleň pomáha čistiť vzduch, fotosyntézou mení oxid uhličitý na životne nevyhnutný kyslík a taktiež vytvára príjemné prostredie. To všetko sú mimoriadne dôležité aspekty a máme veľké šťastie, že areál našej nemocnice tvorí niekoľko parkov, lúk a menších zelených miest, ktoré nám tieto možnosti poskytujú," zdôraznil E. Dorčík s tým, že v obnove bude zdravotnícke zariadenie pokračovať. „Aktuálne už čakáme na dodanie objednávky s ďalšími drevinami, ktoré prispejú k rozšíreniu výsadby," uzavrel riaditeľ FNsP Žilina.