Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline podporila iniciatívu lekárov oddelenia chirurgie – Mykhaila Kunychku a oddelenia psychiatrie – Mykhaila Ilnytskyiho, ktorí spolu s lekárom Antonom Farkhatom už niekoľko dní zhromažďujú zdravotnícky materiál pre ukrajinské nemocnice bojujúce v prvej línii.

Keďže mnoho z potrebného vybavenia predstavuje špecifické lekárske pomôcky, ktoré nie sú dostupné v bežných lekárňach, verejnosť môže prispieť aj formou peňažného daru na individuálne zriadený transparentný účet. Lekári s podporou nemocnice, zamestnancov, pacientov a priateľov za tri dni vyzbierali pre tento účel 18.946 eur. Z financií už zakúpili prvé vojenské lekárničky, škrtidlá či špeciálne izraelské tlakové obväzy.

 

2374 fnsp zaza prve tri dni vyzbierali v zilinskej nemocnici 19 tisic eur jpg

 

Ako uviedol riaditeľ žilinskej nemocnice Eduard Dorčík, vo FNsP Žilina je aktuálne zamestnaných 15 lekárov a jedna farmaceutka ukrajinského pôvodu. „Vzniknutá situácia u našich východných susedov priniesla katastrofálne následky v mnohých oblastiach. Humanitárna pomoc, ktorú okamžite začali vyvíjať dobrovoľníci, organizácie, firmy i štát a samosprávy, je jedinečným dôkazom solidarity a ľudskosti. S iniciatívou adresne pomôcť kolegom – zdravotníkom v ukrajinských nemocniciach nás oslovili naši dvaja lekári Mykhailo Kunychka a Mykhailo Ilnytskyi a hneď sme vedeli, že urobíme všetko, čo je v našich silách a možnostiach," priblížil E. Dorčík s tým, že nemocnica vo svojom areáli ešte v ten deň vyčlenila kontajner pre skladovanie darovaného materiálu, verejne podporila dobročinnú aktivitu, oslovila dodávateľov a lekárom pomohla so šírením informácií o možnosti zapojenia sa do zbierky k väčšiemu okruhu ľudí.

 

2377 fnsp zainiciativu lekarov fnsp zilina je mozne podporit aj priamo zdravotnickym materialom jpg

 

Drvivá časť zdravotníckych pomôcok nevyhnutne potrebných pre záchranu života momentálne v ukrajinských nemocniciach akútne chýba. Časť z nich je problém zohnať už i na Slovensku. „Sú to predovšetkým turnikety na zastavenie arteriálneho krvácania, hemostatické gázy, nasálne vzduchovody, tlakové a okluzívne obväzy. Sme v kontakte s našimi priateľmi na Ukrajine – lekármi v nemocniciach v prvej línii, a snažíme sa zohnať a urgentne im zaslať čo najviac vybavenia, ktoré v tejto chvíli potrebujú," zdôraznili M. Kunychka a M. Ilnytskyi. Každý nákup z vyzbieraných peňazí realizujú prostredníctvom transparentného účtu, odkladajú faktúry a dokumentujú všetky zakúpené položky. „V tejto chvíli je pre nás najnáročnejšie nájsť spoločnosti, ktoré disponujú potrebnými vecami, keďže na požiadavky vojnovej medicíny v takomto rozsahu u nás bežní dodávatelia nie sú pripravení. Boli by sme preto radi, ak by nás kontaktovali firmy, ktoré tento materiál majú a vedeli by nám ho predať," dodali lekári žilinskej nemocnice s vyjadrením úprimného poďakovania všetkým, ktorí podporili iniciatívu či už finančne, alebo materiálne.

MOŽNOSTI PODPORENIA INICIATÍVY LEKÁROV ŽILINSKEJ NEMOCNICE

FINANČNE


Transparentný účet „POMOC UKRAJINE":
SK20 0900 0000 0051 8800 4873
Všetky finančné prostriedky sú použité na nákup zdravotníckeho materiálu, ktorý je následne zasielaný priamo do vojenskej nemocnice prvej línie na Ukrajine.

Finančná hotovosť:
Box, do ktorého je možné vložiť hotovosť, sa nachádza u informátora na prízemí hlavnej budovy polikliniky FNsP Žilina (v pracovné dni 5:30 – 15:00 h).

MATERIÁLNE
Darovať je možné nižšie uvedený zdravotnícky materiál. Prosíme, aby boli veci uložené v uzatvárateľnom obale alebo škatuli, na ktorej bude z vonkajšej strany popísaný obsah balenia. Zberné miesto sa nachádza priamo v areáli FNsP Žilina.
V prípade záujmu je potrebné vopred kontaktovať lekárov na čísle:
Mykhailo Ilnytskyi 0949 690 526 alebo
Mykhailo Kunychka 0902 387 750.

Zoznam potrebných vecí (nie po uplynutí exspirácie):

  • obväzový materiál (sterilný aj nesterilný), leukoplasty (bežne dostupné v lekárni),
  • lekárničky (individuálne) naplnené (podľa možnosti IFAK I úrovne),
  • lokálne hemostatické a dezinfekčné prostriedky (bežne dostupné v lekárni),
  • prostriedky na popáleniny (bežne dostupné v lekárni),
  • rukavice (sterilné alebo nesterilné),
  • striekačky, i.v. linky, infúzne systémy,
  • turnikety (škrtidlá na zastavenie arteriálneho krvácania),
  • chirurgický šijací materiál,
  • fixačné dlahy.

 

2375 fnsp zapomoc ukrajinelekari zilinaplagat png 2376 fnsp zapomoc ukrajinelekari zilinazoznam png